Simmonds Precision pénztárgép

2020.09.18

Az első elektronikus jegykiadó gép Magyarországon a holland Simmonds Precisions cég által készített volt. Az 1970-es évek végén merült fel először a jegykiadás szélesebb körű gépesítésének gondolata a MÁV-nál. Az elektronikus pénztárgép kifejlesztésére több cég jelentkezett, többek között a svéd ALMEX, a svájci BILEXA és a holland Simmonds Precision. A MÁV elképzeléseit Süle Miklós osztályvezető-helyettes vezetésével Dr. Szabó Sándor, Nagy István, Perger Imre és Horváth György dolgozta ki. Az elkészített leírások, táblázatok és blokkdiagramok alapján a holland cég olyan egyszerű, könnyen kezelhető gépet készített, amely nem lassította le észrevehetően a jegykiadás folyamatát, ugyanakkor lényegesen leegyszerűsítette az elszámolást és a statisztikai számbavételt. A gép a statisztikai leszámolásoknál bevált 7 jegyű kódszámok alapján állította elő a menetjegyet. Alapjegyként a személyvonat 2. osztályú menetjegyet tekintve lehetett a különféle kedvezményesárú menetjegyek előállításához eljutni, így a személyvonat 2. osztályon utazó utas részére a pénztárosnak csak a →díjszabási övezetet és a kiadás gombot kellett begépelnie.

A prototípus készülék 1979-80-ban, a menetdíjak forintosításáig a MÁV Közönségszolgálati Irodában üzemelt. A díjszabási rendszer változása után további készülékek 1982-től az 1989. évi tarifaemelésig Budapest-Déli pályaudvaron dolgoztak. Az tarifaváltások miatt már nem használható készülékek végleges selejtezésére 1996-ban került sor.

Vándor Vasúttörténeti Kiállítás "Megy a Gőzös"... 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el